ITT Cannon, LLC CA3106R32-A10P
CA3106R32-A10P picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R32-A10P
Brief Description
CONN PLUG 54POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106R32-A10P.pdf
Availability of CA3106R32-A10P
QUANTITY
CA3106R32-A10P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R32-A10P
Internal Part NumberEIS-CA3106R32-A10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions54
Shell Size - Insert32-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R32-A10P
Related LinksCA3106R, CA3106R32-A10P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R32-A10P Details Description
Related parts for CA3106R32-A10P
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
SURFACE MOUNT JUMPER LOOSE datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CABLE TIE/SCREWMOUNT 25MM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf