ITT Cannon, LLC CA3106R36A34PB
CA3106R36A34PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106R36A34PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 52POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106R36A34PB.pdf
Availability of CA3106R36A34PB
QUANTITY
CA3106R36A34PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106R36A34PB
Internal Part NumberEIS-CA3106R36A34PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions52
Shell Size - Insert36-A34
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106R36A34PB
Related LinksCA3106R, CA3106R36A34PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106R36A34PB Details Description
Related parts for CA3106R36A34PB
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
FILTER LINE 56MH 0.7A TYPE 21V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 60W datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf