ITT Cannon, LLC MS3476W18-11S
MS3476W18-11S picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W18-11S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3476W18-11S.pdf
Availability of MS3476W18-11S
QUANTITY
MS3476W18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W18-11S
Internal Part NumberEIS-MS3476W18-11S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W18-11S
Related LinksMS3476, MS3476W18-11S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476W18-11S Details Description
Related parts for MS3476W18-11S
IC ADC 12BIT 125MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
RES 70.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SCR MOD DUAL 1200V 200A datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
BRIDGE WIRE BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80 datasheet.pdf