ITT Cannon, LLC CA3108E10SL-4SBF80A176
CA3108E10SL-4SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E10SL-4SBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108E10SL-4SBF80A176.pdf
Availability of CA3108E10SL-4SBF80A176
QUANTITY
CA3108E10SL-4SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E10SL-4SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3108E10SL-4SBF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E10SL-4SBF80A176
Related LinksCA3108E10SL, CA3108E10SL-4SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E10SL-4SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3108E10SL-4SBF80A176
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2500UF 100V SCREW datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 3:16 350MHZ 48TQFP datasheet.pdf
RES 267 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
IMPRASSY6PR14CRG0.39SNNOKEY datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 336VC SOD57 datasheet.pdf
RES SMD 17.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf