ITT Cannon, LLC CA3108E16-11SF80A176
CA3108E16-11SF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E16-11SF80A176
Brief Description
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108E16-11SF80A176.pdf
Availability of CA3108E16-11SF80A176
QUANTITY
CA3108E16-11SF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E16-11SF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3108E16-11SF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert16-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E16-11SF80A176
Related LinksCA3108E16-, CA3108E16-11SF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E16-11SF80A176 Details Description
Related parts for CA3108E16-11SF80A176
IC VREF SHUNT 2.5V SC70 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN CLAMP datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf