ITT Cannon, LLC CA3108E16-12SF80
CA3108E16-12SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E16-12SF80
Brief Description
CONN PLUG 1POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108E16-12SF80.pdf
Availability of CA3108E16-12SF80
QUANTITY
CA3108E16-12SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E16-12SF80
Internal Part NumberEIS-CA3108E16-12SF80
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions1
Shell Size - Insert16-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E16-12SF80
Related LinksCA3108E1, CA3108E16-12SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E16-12SF80 Details Description
Related parts for CA3108E16-12SF80
CONN HEADER 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 9/16-18UNF .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 500MA 120 MOHM datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
24 AWG FLEX TYPE J THERMO CABLE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.5A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf