Vishay/Dale RNC50H4020FRBSL
RNC50H4020FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4020FRBSL
Brief Description
RES 402 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4020FRBSL.pdf
Availability of RNC50H4020FRBSL
QUANTITY
RNC50H4020FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4020FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4020FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4020FRBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4020FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4020FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H4020FRBSL
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 15K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 10' OPEN END datasheet.pdf
MICRO 51C S /33 WHT 36" NI datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf