ITT Cannon, LLC CA3108E20-29SBF80A176
CA3108E20-29SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E20-29SBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108E20-29SBF80A176.pdf
Availability of CA3108E20-29SBF80A176
QUANTITY
CA3108E20-29SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E20-29SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3108E20-29SBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E20-29SBF80A176
Related LinksCA3108E20-, CA3108E20-29SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E20-29SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3108E20-29SBF80A176
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.3A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf