Yageo FKN300JR-73-2R2
FKN300JR-73-2R2 picture photo
Mfg. Part Number
FKN300JR-73-2R2
Brief Description
RES 2.2 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN300JR-73-2R2.pdf
Availability of FKN300JR-73-2R2
QUANTITY
FKN300JR-73-2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN300JR-73-2R2
Internal Part NumberEIS-FKN300JR-73-2R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN300JR-73-2R2
Related LinksFKN300J, FKN300JR-73-2R2 Datasheet, Yageo Distributor
FKN300JR-73-2R2 Details Description
Related parts for FKN300JR-73-2R2
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TSLP-3 datasheet.pdf
TRANSFORMER LAN 10/100/1000 SMD datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 13UH 520MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
PLUG INLINE 22PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 14MM EPOXY 3KA 61.2V datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf