ITT Cannon, LLC CA3108E20-7PB
CA3108E20-7PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E20-7PB
Brief Description
CONN PLUG 8POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108E20-7PB.pdf
Availability of CA3108E20-7PB
QUANTITY
CA3108E20-7PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E20-7PB
Internal Part NumberEIS-CA3108E20-7PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert20-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E20-7PB
Related LinksCA3108, CA3108E20-7PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E20-7PB Details Description
Related parts for CA3108E20-7PB
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC FPGA 532 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
DISPLAY 2DGT ALPHA-NUM ORN 0.56" datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 5% 310VAC datasheet.pdf