ITT Cannon, LLC CA3108E32-7PBF80A176
CA3108E32-7PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E32-7PBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 35POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108E32-7PBF80A176.pdf
Availability of CA3108E32-7PBF80A176
QUANTITY
CA3108E32-7PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E32-7PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3108E32-7PBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert32-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E32-7PBF80A176
Related LinksCA3108E32-, CA3108E32-7PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E32-7PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3108E32-7PBF80A176
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN RING 14-16HD AWG#10 PIDG datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG BROWN 100' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 10W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf