ITT Cannon, LLC CA3108F14S-2PF80
CA3108F14S-2PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108F14S-2PF80
Brief Description
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108F14S-2PF80.pdf
Availability of CA3108F14S-2PF80
QUANTITY
CA3108F14S-2PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108F14S-2PF80
Internal Part NumberEIS-CA3108F14S-2PF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108F14S-2PF80
Related LinksCA3108F1, CA3108F14S-2PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108F14S-2PF80 Details Description
Related parts for CA3108F14S-2PF80
RES 1.1M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DUAL 8-BIT MLTPLY DAC 20-SOIC datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 400V 12A TO263 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 24POS datasheet.pdf
RES 27K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf