ITT Cannon, LLC CA3108F16S-8PBF80
CA3108F16S-8PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108F16S-8PBF80
Brief Description
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108F16S-8PBF80.pdf
Availability of CA3108F16S-8PBF80
QUANTITY
CA3108F16S-8PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108F16S-8PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3108F16S-8PBF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert16S-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108F16S-8PBF80
Related LinksCA3108F1, CA3108F16S-8PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108F16S-8PBF80 Details Description
Related parts for CA3108F16S-8PBF80
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE RECT 1A 200V DO-214AC datasheet.pdf
TV 5C 5#16 PIN PLUG datasheet.pdf
47UF 400V 22X30MM 105C 10000H datasheet.pdf