ITT Cannon, LLC CA3108F18-12SF80
CA3108F18-12SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108F18-12SF80
Brief Description
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108F18-12SF80.pdf
Availability of CA3108F18-12SF80
QUANTITY
CA3108F18-12SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108F18-12SF80
Internal Part NumberEIS-CA3108F18-12SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert18-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108F18-12SF80
Related LinksCA3108F1, CA3108F18-12SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108F18-12SF80 Details Description
Related parts for CA3108F18-12SF80
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG2 RED 3/4" datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 9C P 12" WHT FLOAT datasheet.pdf
CAP FILM 700VDC 30UF RADIAL datasheet.pdf