ITT Cannon, LLC CA3108F18-19SBF80F0
CA3108F18-19SBF80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108F18-19SBF80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG R/A INLINE PLUG 10POS
Datasheet Download
CA3108F18-19SBF80F0.pdf
Availability of CA3108F18-19SBF80F0
QUANTITY
CA3108F18-19SBF80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108F18-19SBF80F0
Internal Part NumberEIS-CA3108F18-19SBF80F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108F18-19SBF80F0
Related LinksCA3108F18, CA3108F18-19SBF80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108F18-19SBF80F0 Details Description
Related parts for CA3108F18-19SBF80F0
IC DUAL 4BIT BINAR RIPP 14DHVQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0508 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
HEADER 20POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 220MA 620 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40.2 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 430MA 860 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 4.7 NF 10% 310VAC RADIA datasheet.pdf