ITT Cannon, LLC CA3108F24-28PB
CA3108F24-28PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3108F24-28PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108F24-28PB.pdf
Availability of CA3108F24-28PB
QUANTITY
CA3108F24-28PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108F24-28PB
Internal Part NumberEIS-CA3108F24-28PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108F24-28PB
Related LinksCA3108F, CA3108F24-28PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108F24-28PB Details Description
Related parts for CA3108F24-28PB
IC TXRX SERIAL BUS UNIV 14SOIC datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 16K 40-DIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GRAY 500' datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf
DYNAMIC D-2800 REC HSG 30P WITH datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 350MW SOT23 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf