ITT Cannon, LLC CA3108F24-5P
CA3108F24-5P picture photo
Mfg. Part Number
CA3108F24-5P
Brief Description
CONN PLUG 16POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108F24-5P.pdf
Availability of CA3108F24-5P
QUANTITY
CA3108F24-5P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108F24-5P
Internal Part NumberEIS-CA3108F24-5P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108F24-5P
Related LinksCA3108, CA3108F24-5P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108F24-5P Details Description
Related parts for CA3108F24-5P
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC VCO 2250-2290MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
GRIP TIE 11X.5" ORANGE datasheet.pdf
POWER DBL LOCK PLUG HSG 2P datasheet.pdf
SINGLE M12 SHORT PW 5M PNP NC datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf