ITT Cannon, LLC CA3108R18-10SF183A176
CA3108R18-10SF183A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108R18-10SF183A176
Brief Description
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108R18-10SF183A176.pdf
Availability of CA3108R18-10SF183A176
QUANTITY
CA3108R18-10SF183A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108R18-10SF183A176
Internal Part NumberEIS-CA3108R18-10SF183A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108R18-10SF183A176
Related LinksCA3108R18-, CA3108R18-10SF183A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108R18-10SF183A176 Details Description
Related parts for CA3108R18-10SF183A176
CONN FFC FPC TOP 26POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 96POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .032-.046" .087" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
GDT 5000V 5KA datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf