ITT Cannon, LLC CA3108R18-6SBF80
CA3108R18-6SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108R18-6SBF80
Brief Description
CONN PLUG 1POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108R18-6SBF80.pdf
Availability of CA3108R18-6SBF80
QUANTITY
CA3108R18-6SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108R18-6SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3108R18-6SBF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions1
Shell Size - Insert18-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating135A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108R18-6SBF80
Related LinksCA3108R1, CA3108R18-6SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108R18-6SBF80 Details Description
Related parts for CA3108R18-6SBF80
CONN IDC PIN 30POS 30AU NO LATCH datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD 16SSOP datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR PLL 32VFQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 18.29MM datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf