Vicor Corporation VE-21M-EV-S
VE-21M-EV-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-EV-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W
Datasheet Download
VE-21M-EV-S.pdf
Availability of VE-21M-EV-S
QUANTITY
VE-21M-EV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-EV-S
Internal Part NumberEIS-VE-21M-EV-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-EV-S
Related LinksVE-21, VE-21M-EV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-EV-S Details Description
Related parts for VE-21M-EV-S
FUSE HOLDER CART 32V 6A IN LINE datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 64MSPS 144CTBGA datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.5A 320 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CABLE TY 2900X3.6 NAT datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 0.3A TO-39 datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBACK PWM 16-TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf