ITT Cannon, LLC CA3108R20-17PF80
CA3108R20-17PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108R20-17PF80
Brief Description
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
CA3108R20-17PF80.pdf
Availability of CA3108R20-17PF80
QUANTITY
CA3108R20-17PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108R20-17PF80
Internal Part NumberEIS-CA3108R20-17PF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-17
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108R20-17PF80
Related LinksCA3108R2, CA3108R20-17PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108R20-17PF80 Details Description
Related parts for CA3108R20-17PF80
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT R-R OCTAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 332 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MMIC VCO BUF AMP 24-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
FUSE 160A 1000V 2XL PV datasheet.pdf