ITT Cannon, LLC CA3108R28-21SB
CA3108R28-21SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3108R28-21SB
Brief Description
CONN PLUG 37POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108R28-21SB.pdf
Availability of CA3108R28-21SB
QUANTITY
CA3108R28-21SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108R28-21SB
Internal Part NumberEIS-CA3108R28-21SB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108R28-21SB
Related LinksCA3108R, CA3108R28-21SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108R28-21SB Details Description
Related parts for CA3108R28-21SB
FIXED IND 8.2UH 1.26A 132 MOHM datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 4.5V 5TSOP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
MOD IPM 6-PAC 15A 1200V DIP datasheet.pdf
1500UF 10V 10X30MM 105C 7000H datasheet.pdf