| Internal Part Number | EIS-CA56-11SYKWA | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Display Modules - LED Character and Numeric | |
| Series | - | |
| Number of Characters | 4 | |
| Size / Dimension | - | |
| Digit/Alpha Size | 0.56" (14.22mm) | |
| Display Type | 7-Segment Clock | |
| Common Pin | Common Anode | |
| Color | Yellow | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Millicandela Rating | 120mcd | |
| Wavelength - Peak | 590nm | |
| Power Dissipation (Max) | 75mW | |
| Package / Case | 36-DIP (0.600", 15.24mm) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | CA56-11SYKWA | |
| Related Links | CA56-1, CA56-11SYKWA Datasheet, Kingbright Distributor | |
 | 37312000410 | FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD | datasheet.pdf | |