Vicor Corporation V24B12E200B
V24B12E200B picture photo
Mfg. Part Number
V24B12E200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V24B12E200B.pdf
Availability of V24B12E200B
QUANTITY
V24B12E200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12E200B
Internal Part NumberEIS-V24B12E200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12E200B
Related LinksV24B1, V24B12E200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12E200B Details Description
Related parts for V24B12E200B
HOUSING PLSTC BLK 2.38"LX1.75"W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK RAIL MNT KRG datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FEMALE PANEL #26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf