NKK Switches YB15CKG01-6G-GB
YB15CKG01-6G-GB picture photo
Mfg. Part Number
YB15CKG01-6G-GB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB15CKG01-6G-GB.pdf
Availability of YB15CKG01-6G-GB
QUANTITY
YB15CKG01-6G-GB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15CKG01-6G-GB
Internal Part NumberEIS-YB15CKG01-6G-GB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)3.6 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15CKG01-6G-GB
Related LinksYB15CKG, YB15CKG01-6G-GB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15CKG01-6G-GB Details Description
Related parts for YB15CKG01-6G-GB
RES SMD 16.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION 105MSPS AD9265 datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 1CH 3-XQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP FILM 1500UF 10% 880VDC RAD datasheet.pdf
CABLE 3COND 26AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR OLS426 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf