LEMO CAB.M10.GLA.C72G
CAB.M10.GLA.C72G picture photo
Mfg. Part Number
CAB.M10.GLA.C72G
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP
Datasheet Download
CAB.M10.GLA.C72G.pdf
Availability of CAB.M10.GLA.C72G
QUANTITY
CAB.M10.GLA.C72G Order Process
Ship out your order
Specifications of CAB.M10.GLA.C72G
Internal Part NumberEIS-CAB.M10.GLA.C72G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series2P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - InsertM10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
OrientationB
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Shell Material, FinishPolysulfone (PSU)
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating8A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-50°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAB.M10.GLA.C72G
Related LinksCAB.M10., CAB.M10.GLA.C72G Datasheet, LEMO Distributor
CAB.M10.GLA.C72G Details Description
Related parts for CAB.M10.GLA.C72G
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HDR 34 PIN GOLD RT ANGLE WW datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VW F FILT datasheet.pdf
RES SMD 111 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
LED DOT MATRIX 5X7 0.3" GRN CA datasheet.pdf
OSC MEMS 54.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf