JAE Electronics DP1R020JQ3
DP1R020JQ3 picture photo
Mfg. Part Number
DP1R020JQ3
Manufacturer
Product Category
USB, DVI, HDMI Connectors
Brief Description
Connector Receptacle DisplayPort Display Port 1.1a 20 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal
Datasheet Download
DP1R020JQ3.pdf
Availability of DP1R020JQ3
QUANTITY
DP1R020JQ3 Order Process
Ship out your order
Specifications of DP1R020JQ3
Internal Part NumberEIS-DP1R020JQ3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyUSB, DVI, HDMI Connectors
SeriesDP1
PackagingTray
Connector TypeDisplayPort
Number of Contacts20
GenderReceptacle
SpecificationsDisplay Port 1.1a
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle, Horizontal
FeaturesBoard Guide, Flange
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP1R020JQ3
Related LinksDP1R0, DP1R020JQ3 Datasheet, JAE Electronics Distributor
DP1R020JQ3 Details Description
Related parts for DP1R020JQ3
TRANS NPN/PNP 20V/50V MINI6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 32POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN TAB HSG 2POS .250 BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 25POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 39POS SCKT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 1.5KV NP0 1111 datasheet.pdf