Taiyo Yuden CAL45TB3R9K
CAL45TB3R9K picture photo
Mfg. Part Number
CAL45TB3R9K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 2.3A 72 MOHM TH
Datasheet Download
CAL45TB3R9K.pdf
Availability of CAL45TB3R9K
QUANTITY
CAL45TB3R9K Order Process
Ship out your order
Specifications of CAL45TB3R9K
Internal Part NumberEIS-CAL45TB3R9K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCA
PackagingTape & Box (TB)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.9µH
Tolerance±10%
Current Rating2.3A
Current - Saturation3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)72 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.173" Dia x 0.315" L (4.40mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAL45TB3R9K
Related LinksCAL45, CAL45TB3R9K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CAL45TB3R9K Details Description
Related parts for CAL45TB3R9K
RES 390K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
SWITCH SOCKET datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 6COND 14' PRE-CUT datasheet.pdf
FERRITE CHIP 80 OHM 1000MA 0805 datasheet.pdf