Taiyo Yuden CAL45TB561K
CAL45TB561K picture photo
Mfg. Part Number
CAL45TB561K
Brief Description
FIXED IND 560UH 240MA 7 OHM TH
Datasheet Download
CAL45TB561K.pdf
Availability of CAL45TB561K
QUANTITY
CAL45TB561K Order Process
Ship out your order
Specifications of CAL45TB561K
Internal Part NumberEIS-CAL45TB561K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Material - Core-
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating240mA
Current - Saturation250mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.173" Dia x 0.315" L (4.40mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAL45TB561K
Related LinksCAL45, CAL45TB561K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CAL45TB561K Details Description
Related parts for CAL45TB561K
IC FPGA 176 I/O 256FBGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
PROBE POINTED SSTEEL 5.24" datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS VERT DUAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR DIFF QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL SC 2X2 1550NM datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V 10% BX 1825 datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf