Taiyo Yuden CAL45VB8R2K
CAL45VB8R2K picture photo
Mfg. Part Number
CAL45VB8R2K
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 1.9A 110 MOHM TH
Datasheet Download
CAL45VB8R2K.pdf
Availability of CAL45VB8R2K
QUANTITY
CAL45VB8R2K Order Process
Ship out your order
Specifications of CAL45VB8R2K
Internal Part NumberEIS-CAL45VB8R2K
Material - Core-
Inductance8.2µH
Tolerance±10%
Current Rating1.9A
Current - Saturation2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.173" Dia x 0.315" L (4.40mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAL45VB8R2K
Related LinksCAL45, CAL45VB8R2K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CAL45VB8R2K Details Description
Related parts for CAL45VB8R2K
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 40POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 6-7NS 144BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6POS SLD CUP datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 2.5V 60A 150W datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 12CK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 310VAC AXIA datasheet.pdf