Riedon CAR0603-100RB1
CAR0603-100RB1 picture photo
Mfg. Part Number
CAR0603-100RB1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CAR0603-100RB1.pdf
Availability of CAR0603-100RB1
QUANTITY
CAR0603-100RB1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CAR0603-100RB1
Internal Part NumberEIS-CAR0603-100RB1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCAR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAR0603-100RB1
Related LinksCAR0603, CAR0603-100RB1 Datasheet, Riedon Distributor
CAR0603-100RB1 Details Description
Related parts for CAR0603-100RB1
TRIMMER 1M OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
LAMP CCFL 2 X 185MM RGB datasheet.pdf
FIXED IND 267UH 900MA 180 MOHM datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
A4 MF 2.5KW 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 2 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SW MINI SPST-NC PIN PLUNGER 250V datasheet.pdf