Murata Electronics North America GRM2166T1H471JD15D
GRM2166T1H471JD15D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2166T1H471JD15D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 50V T2H 0805
Datasheet Download
GRM2166T1H471JD15D.pdf
Availability of GRM2166T1H471JD15D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2166T1H471JD15D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2166T1H471JD15D
Internal Part NumberEIS-GRM2166T1H471JD15D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2166T1H471JD15D
Related LinksGRM2166T1, GRM2166T1H471JD15D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2166T1H471JD15D Details Description
Related parts for GRM2166T1H471JD15D
SWITCH DIP TOP SLIDE EXT 4POS datasheet.pdf
FAN BLOWER CF 363X47.5MM 12VDC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT DUAL 250KSPS 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 108MHZ SOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO213AB datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf