Riedon CAR0603-470RB1
CAR0603-470RB1 picture photo
Mfg. Part Number
CAR0603-470RB1
Brief Description
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CAR0603-470RB1.pdf
Availability of CAR0603-470RB1
QUANTITY
CAR0603-470RB1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CAR0603-470RB1
Internal Part NumberEIS-CAR0603-470RB1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAR0603-470RB1
Related LinksCAR0603, CAR0603-470RB1 Datasheet, Riedon Distributor
CAR0603-470RB1 Details Description
Related parts for CAR0603-470RB1
CAP TANT 0.1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.5V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 13.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 2CN 200KSPS 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 300M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HDM EMPO070F130F BENCH K datasheet.pdf
FIXED IND 500NH 270MA 970 MOHM datasheet.pdf