ITT Cannon, LLC CAR3108R16-10S
CAR3108R16-10S picture photo
Mfg. Part Number
CAR3108R16-10S
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
CAR3108R16-10S.pdf
Availability of CAR3108R16-10S
QUANTITY
CAR3108R16-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of CAR3108R16-10S
Internal Part NumberEIS-CAR3108R16-10S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAR3108R16-10S
Related LinksCAR3108, CAR3108R16-10S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CAR3108R16-10S Details Description
Related parts for CAR3108R16-10S
IC BUFF/DVR NON-INVERT SC705 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 25POS PIN 18" WIRE datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf