Intersil HFA1110IB
HFA1110IB picture photo
Mfg. Part Number
HFA1110IB
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP BUFFER 750MHZ 8SOIC
Datasheet Download
HFA1110IB.pdf
Availability of HFA1110IB
QUANTITY
HFA1110IB Order Process
Ship out your order
Specifications of HFA1110IB
Internal Part NumberEIS-HFA1110IB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package98
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeBuffer
Number of Circuits1
Output Type-
Slew Rate1300 V/µs
Gain Bandwidth Product-
-3db Bandwidth750MHz
Current - Input Bias10µA
Voltage - Input Offset8mV
Current - Supply21mA
Current - Output / Channel60mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)9 V ~ 11 V, ±4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFA1110IB
Related LinksHFA1, HFA1110IB Datasheet, Intersil Distributor
HFA1110IB Details Description
Related parts for HFA1110IB
IC OPAMP JFET 5MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 27.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 26POS 5A datasheet.pdf
CGRID SL PMC WTOW DR 36POS datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL ZLINX XTREME ZXT9 datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 240V 22FT CABLE datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 20POS DUAL PCB datasheet.pdf