Amgis CAV-16-0.15
CAV-16-0.15 picture photo
Mfg. Part Number
CAV-16-0.15
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE COM MODE 2X.15MH 16A VRT
Datasheet Download
CAV-16-0.15.pdf
Availability of CAV-16-0.15
QUANTITY
CAV-16-0.15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CAV-16-0.15
Internal Part NumberEIS-CAV-16-0.15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesCA
PackagingTray
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance150µH
Current16A
DC Resistance (DCR)3 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.693" L x 1.102" W (43.00mm x 28.00mm)
Height (Max)1.870" (47.50mm)
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAV-16-0.15
Related LinksCAV-1, CAV-16-0.15 Datasheet, Amgis Distributor
CAV-16-0.15 Details Description
Related parts for CAV-16-0.15
RES ARRAY 4 RES 270K OHM 2012 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 600MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR IP20 50A 3PHAS PNL MNT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
40M HIGH FLEX MOTOR POWER CABL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HOLDER HOUSING FH3 MAXI UL94 VO datasheet.pdf
TVS DIODE 66VWM 118VC DO215AB datasheet.pdf
CAP TRIM 1-75PF 750V SURF MOUNT datasheet.pdf