Bourns Inc. CAY16-1200F4LF
CAY16-1200F4LF picture photo
Mfg. Part Number
CAY16-1200F4LF
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 1206
Datasheet Download
CAY16-1200F4LF.pdf
Availability of CAY16-1200F4LF
QUANTITY
CAY16-1200F4LF Order Process
Ship out your order
Specifications of CAY16-1200F4LF
Internal Part NumberEIS-CAY16-1200F4LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesCAY16
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAY16-1200F4LF
Related LinksCAY16-1, CAY16-1200F4LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CAY16-1200F4LF Details Description
Related parts for CAY16-1200F4LF
MOSFET N-CH 30V 4.6A SOT223 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
LED 2HI 3MM GREEN PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 3.57M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf