Bourns Inc. CAY16-512J4LF
CAY16-512J4LF picture photo
Mfg. Part Number
CAY16-512J4LF
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 1206
Datasheet Download
CAY16-512J4LF.pdf
Availability of CAY16-512J4LF
QUANTITY
CAY16-512J4LF Order Process
Ship out your order
Specifications of CAY16-512J4LF
Internal Part NumberEIS-CAY16-512J4LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesCAY16
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAY16-512J4LF
Related LinksCAY16-, CAY16-512J4LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CAY16-512J4LF Details Description
Related parts for CAY16-512J4LF
CONN SPRING CONT 46 POS .137 SMD datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 58POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf