AVX Corporation CB037D0224KBA
CB037D0224KBA picture photo
Mfg. Part Number
CB037D0224KBA
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 63VDC 1812
Datasheet Download
CB037D0224KBA.pdf
Availability of CB037D0224KBA
QUANTITY
CB037D0224KBA Order Process
Ship out your order
Specifications of CB037D0224KBA
Internal Part NumberEIS-CB037D0224KBA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.126" W (4.70mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
TerminationSolder Pads
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB037D0224KBA
Related LinksCB037D, CB037D0224KBA Datasheet, AVX Corporation Distributor
CB037D0224KBA Details Description
Related parts for CB037D0224KBA
IGBT 300V 46W TO220F datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 4POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 39MH 0.7A HORZ datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 26AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK EXTRUSION 37MM datasheet.pdf