AVX Corporation CB037G0472JBA
CB037G0472JBA picture photo
Mfg. Part Number
CB037G0472JBA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4700PF 5% 250VDC 1812
Datasheet Download
CB037G0472JBA.pdf
Availability of CB037G0472JBA
QUANTITY
CB037G0472JBA Order Process
Ship out your order
Specifications of CB037G0472JBA
Internal Part NumberEIS-CB037G0472JBA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesCB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.126" W (4.70mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB037G0472JBA
Related LinksCB037G, CB037G0472JBA Datasheet, AVX Corporation Distributor
CB037G0472JBA Details Description
Related parts for CB037G0472JBA
CONN HEADER 176POS TYPE D VERT datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER GENERAL TYPE datasheet.pdf
RES 270 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 25UF 5% 125V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT 2M CABLE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 70A 125VDC datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 900V RADIAL datasheet.pdf