Eaton (formerly Cooper Bussmann) CB102210
CB102210 picture photo
Mfg. Part Number
CB102210
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 10CIRC .325
Datasheet Download
CB102210.pdf
Availability of CB102210
QUANTITY
CB102210 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB102210
Internal Part NumberEIS-CB102210
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesCB1000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits10
Number of Wire Entries10
Pitch0.325" (8.26mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating250V
Wire Gauge14-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type3 Wall (Tri)
Features-
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB102210
Related LinksCB10, CB102210 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CB102210 Details Description
Related parts for CB102210
CONN EDGECARD 4POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS .100 DL STR PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 11.02"X1.02" datasheet.pdf