Stackpole Electronics Inc. CB10JB2R70
CB10JB2R70 picture photo
Mfg. Part Number
CB10JB2R70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7 OHM 10W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB10JB2R70.pdf
Availability of CB10JB2R70
QUANTITY
CB10JB2R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB10JB2R70
Internal Part NumberEIS-CB10JB2R70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" Square x 1.890" L (9.50mm x 48.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB10JB2R70
Related LinksCB10J, CB10JB2R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB10JB2R70 Details Description
Related parts for CB10JB2R70
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
RES MO 1/2W 8.2KOHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING UNINS 22-26AWG #4 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 10W DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf