Stackpole Electronics Inc. CB15JB130R
CB15JB130R picture photo
Mfg. Part Number
CB15JB130R
Brief Description
RES 130 OHM 15W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB15JB130R.pdf
Availability of CB15JB130R
QUANTITY
CB15JB130R Order Process
Ship out your order
Specifications of CB15JB130R
Internal Part NumberEIS-CB15JB130R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB15JB130R
Related LinksCB15J, CB15JB130R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB15JB130R Details Description
Related parts for CB15JB130R
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 30AWG 6IN datasheet.pdf
CONN RCPT 228POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS CABLE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf