Stackpole Electronics Inc. CB15JB150R
CB15JB150R picture photo
Mfg. Part Number
CB15JB150R
Brief Description
RES 150 OHM 15W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB15JB150R.pdf
Availability of CB15JB150R
QUANTITY
CB15JB150R Order Process
Ship out your order
Specifications of CB15JB150R
Internal Part NumberEIS-CB15JB150R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB15JB150R
Related LinksCB15J, CB15JB150R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB15JB150R Details Description
Related parts for CB15JB150R
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 15V datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 10V 2917 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/10W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf