Panasonic Electric Works CB1A-P-24V
CB1A-P-24V picture photo
Mfg. Part Number
CB1A-P-24V
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V
Datasheet Download
CB1A-P-24V.pdf
Availability of CB1A-P-24V
QUANTITY
CB1A-P-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1A-P-24V
Internal Part NumberEIS-CB1A-P-24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLCA,CM,CB,CV Relays Apr/2012
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage28VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)14 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.8 W
Coil Resistance320 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1A-P-24V
Related LinksCB1A-, CB1A-P-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1A-P-24V Details Description
Related parts for CB1A-P-24V
LINE FILTER 4.9MH 2.4A N SERIES datasheet.pdf
TIE CBL DL STD WR BLK 11.8" datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ADJ 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 80mA Backlight, Signage 28-HTSSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SMT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
BTS Y LONG 10 ASY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SJP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf