Panasonic Electric Works CB1AF-D-12V
CB1AF-D-12V picture photo
Mfg. Part Number
CB1AF-D-12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Datasheet Download
CB1AF-D-12V.pdf
Availability of CB1AF-D-12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CB1AF-D-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1AF-D-12V
Internal Part NumberEIS-CB1AF-D-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLCA,CM,CB,CV Relays Apr/2012
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCB
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current117mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)40A
Switching Voltage14VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)7 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time-
FeaturesDiode, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.4 W
Coil Resistance103 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1AF-D-12V
Related LinksCB1AF, CB1AF-D-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1AF-D-12V Details Description
Related parts for CB1AF-D-12V
CONN RING TONGUE TERM #5/16 1AWG datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC POT DGTL 100K DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
MICRO 21C S 6" WHT JACKS datasheet.pdf