Panasonic Electric Works CB1AF-M-24V
CB1AF-M-24V picture photo
Mfg. Part Number
CB1AF-M-24V
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V
Datasheet Download
CB1AF-M-24V.pdf
Availability of CB1AF-M-24V
QUANTITY
CB1AF-M-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1AF-M-24V
Internal Part NumberEIS-CB1AF-M-24V
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage28VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)14 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.8 W
Coil Resistance320 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1AF-M-24V
Related LinksCB1AF, CB1AF-M-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1AF-M-24V Details Description
Related parts for CB1AF-M-24V
SIDAC MC 2CH 170/340V 400A TO220 datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 300A NFH SER datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER AD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf