Panasonic Electric Works CB1AF-P-24V
CB1AF-P-24V picture photo
Mfg. Part Number
CB1AF-P-24V
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V
Datasheet Download
CB1AF-P-24V.pdf
Availability of CB1AF-P-24V
QUANTITY
CB1AF-P-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1AF-P-24V
Internal Part NumberEIS-CB1AF-P-24V
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage28VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)14 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.8 W
Coil Resistance320 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C