Panasonic Electric Works CB1F-T-R-M-12V
CB1F-T-R-M-12V picture photo
Mfg. Part Number
CB1F-T-R-M-12V
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Datasheet Download
CB1F-T-R-M-12V.pdf
Availability of CB1F-T-R-M-12V
QUANTITY
CB1F-T-R-M-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1F-T-R-M-12V
Internal Part NumberEIS-CB1F-T-R-M-12V
Coil TypeNon Latching
Coil Current134mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)40A
Switching Voltage14VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)7 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesResistor, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.6 W
Coil Resistance89.5 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1F-T-R-M-12V
Related LinksCB1F-T-, CB1F-T-R-M-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1F-T-R-M-12V Details Description
Related parts for CB1F-T-R-M-12V
TVS DIODE 18VWM 41.5VC R6 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V 14W TO-272-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SSD 72GB SCSI datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT RED LC 0.52" CA datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 26POS RA datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 1.27MM SMD datasheet.pdf