Eaton (formerly Cooper Bussmann) CB20110207
CB20110207 picture photo
Mfg. Part Number
CB20110207
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 2CIRC .375
Datasheet Download
CB20110207.pdf
Availability of CB20110207
QUANTITY
CB20110207 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB20110207
Internal Part NumberEIS-CB20110207
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesMagnum® CB2000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits2
Number of Wire Entries2
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Turret
Barrier Type3 Wall (Tri)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB20110207
Related LinksCB201, CB20110207 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CB20110207 Details Description
Related parts for CB20110207
XFRMR 25VA THRU HOLE datasheet.pdf
QKE HEADER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 240K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 150MM 12-24VDC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
T-COUPLE K L=15CM 8M datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf